Predstavenie čaju

Predstavenie čaju alebo Cammellie Sinensis

Camellia Sinensis je odborný názov pre čajovú rastlinu. Jeden z najzaujímavejších a najprekvapivejších faktov o čaji je, že všetky typy čajov: biely, zelený, oolong a čierny čaj, pochádzajú z rovnakej rastlinky Camellia Sinensis. Čo určuje typovú farebnosť čaju, je spracovanie čerstvo natrhaných čajových lístkov, kým sa dostanú do vašej čajovej konvičky. Camellia Sinensis je pôvodom z Juhovýchodnej Ázie, ale je pestovaná po celom svete.

Základné typy čaju

Biely čaj je najdelikátnejší a pravdepodobne aj najzdravší zo všetkých typov čajov. Nálev ma veľmi jemnú vôňu a vo väčšine prípadov jemnú ovocnú chuť, ktorú si vychutná každý milovník čajov. Tento čaj obsahuje aj najviac antioxidantov oproti ostatným druhom čajov. Čajové lístky sa zbierajú ako prvé ešte pred plným roztvorením a sú pokryté jemnučkými striebristými chĺpkami, odkiaľ je aj názov „biely čaj“.

Zelený čaj je ďalší dobre známy typ, ktorý má takisto výborné zdravotné benefity. Je pestovaný hlavne v Číne a Japonsku. Tento typ čaju je ponúkaný v stovkách čajových odrôd.

Oolong čaj, tiež známy ako Wu Long čaj, je typom čaju, ktorý sa nachádza medzi zeleným a čiernym čajom. Je charakteristický sladkastým, ovocno drevnatým nálevom, ktorý obsahuje vačšie lístky. Početné štúdie dokázali, že úrychluje metabolizmus a pomáha znižovať hmotnosť, znižuje vráskavanie pokožky a spomaľuje jej starnutie.

Čierny čaj je najčastejčšie konzumovaným typom čaju na svete. Čaj celkovo je po vode hned druhým najčastejšie konzumovaným nápojom. Väčšina čiernych čajov pochádza z Indie, odkiaľ pochádzajú aj jedny z najlepších svetových čajov. Najznámejšou oblasťou je oblasť Darjeeling, ktorá pre svoju jedinečnú polohu a kombináciu horúceho podnebia a vysokej nadmorskej výšky nemá vo svete konkurenciu.

História čaju

Podľa jednej z mnohých legiend, bol čaj po prvý krát objavený Čínskym cisárom Shennong v roku 2737 pred Kristom. Legenda hovorí, že cisár píjaval len prevarenú vodu. Jedného dňa, keď bol s armádou na cestách vo vzdialenom regióne svojej krajiny, mu jeho sluha začal prevárať vodu. Do horúcej vody mu spadlo zopár lístkov z neďalekých divorastúcich čajovníkov. Voda zmenila farbu do svetlohnedej, ale aj napriek tomu bola ponúknutá cisárovi. Keď ju cisár vypil, zistil ,že má nielen výbornú chuť, ale ho aj veľmi príjemne osviežila. Cisár nechal nasadiť niekoľko čajovníkov na svojom dvore, a tak začala éra pestovania čaju. Pôvodný názov čaju bol tchu, z čoho sa neskôr stalo cha-i. Čaj bol dlho používaný v medicíne, tiež bol v určitom období používaný ako platidlo.

Prvý vývoz čaju z Číny do Japonska sa datuje do roku 805 n. l. , ale pestovať sa tam začal až okolo roku 1200 n. l. V roku 1368 n. l. bol v Číne objavený spôsob výroby zeleného čaju.

Do Európy sa čaj dostal okolo roku 1600 na Portugalských a Holandských lodiach, ktoré vtedy objavovali východnú Áziu. Čaj bol v tej dobe veľmi drahou komoditou. Automaticky sa stal znakom bohatstva. Neskôr, keď sa začal importovať vo veľkom množstve hlavne do Holandska, ceny postupne klesali. Až okolo roku 1700 sa dal kúpiť v každom obchode s potravinami.

Čaj sa stal veľmi populárny nielen kvôli svojej chuti, ale kvôli svojim liečivým účinkom. Jeden slávny doktor v tej dobe dokonca odporúčal piť 40-50 šálok denne! Čaj sa stal spoločenským merítkom, konali sa rôzne čajové stretnutia, párty a večierky a čajovne prekvitali.

Popularita čaju v Amerike začala prevyšovať tú v Európe a dopyt neustále rástol. Keď Briti uvalili clá na čaje do Ameriky, protesty sa vyhrotili známym „Bostonským pitím čaju“v roku 1773, keď na protest bola celá zásielka čaju z lodí vyhádzaná do mora. Od toho incidentu prešla väčšina novoameričanov na pitie kávy, keďže pitie čaju sa považovalo za „nepatriotské“.

Aj napriek „Americkemu protestu“ však popularita čaju rástla nasledujúcich 300 rokov a dnes je čaj populárny na celom svete, kde si ho miliardy ľudí vychutnávajú každý deň a je po vode najoblúbenejší nápoj na svete.